1-й НАЦІОНАЛЬНИЙ ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ

1992 рік

 

СЕРЕД ЕЛІТИ

1992 1З 13 по 14 грудня 1991 року в Києві працював пленум ради Федерації футболу України, який вирішив відокремитися від Федерації футболу колишнього Союзу, і з 9 березня 1992 року розпочати проведення першого національного чемпіонату України.

Березень 1992 року започаткував нову віху в історії молодої незалежної держави. Взяв старт перший український чемпіонат. Прем’єрний «банкет» на 20 запрошених «персон» з різних команд майстрів організатори з Федерації футболу України поділили на дві частини, до однієї з яких потрапив і «Нафтовик», як переможець другої ліги.

Групові одноколові змагання стали плодом не одноденних міркувань ФФУ щодо проведення швидкоплинної першості. Адже всі розуміли, що мав рацію свого часу Валерій Лобановський, наголошуючи на переході союзного чемпіонату до системи «осінь-весна». Тож перший український турнір мав стати перехідним періодом у наближенні нашого «футбольного господарства» до випробуваної Європейської практики. Команди були розбиті на три ліги: вища, перша і перехідна.

У всеозброєнні зустрічали сезон охтирські футболісти, адже вони вперше в своїй історії мали виступати в когорті найсильніших клубів України. Перший етап підготовки «Нафтовик» традиційно провів в Сумах, а в кінці січня виїхав до Ялти. В міжсезонні, як і завжди, в складі команди сталися зміни, хоча не дуже істотні. Припинив виступати за охтирську команду досвідчений Сергій Фомін, до вінницької «Ниви» перейшов Володимир Тимченко. Залишили колектив також Ігор Юданов, Ігор Єрмохін, Станіслав Стариков, Віктор Рудий. На їх зміну «Нафтовик» поповнила група футболістів із Криму Олексій Грачов, Едуард Піскун, Олександр Євтушок, Андрій Тарахтій, Олесандр Захаров, а також нападаючий Едуард Денисенко з кіровоградської «Зірки». Був зарахований до колективу і вихованець місцевої ДЮСШ Сергій Костюков, який грав в Лебедині.

Чемпіонат «Нафтовик» розпочав непогано. Перемога в Одесі над місцевими армійцями, а потім гра на рівних в Києві з «Динамо». І хоча там охтирчани поступилися 0:1, вони справили на фахівців приємне враження. А якщо б у другому таймі Ігор Задорожний зумів реалізувати пенальті, то невідомо, як закінчився б той матч. І на проміжному фініші команда перебувала в середині турнірної таблиці.

1992 2Але друге коло перекреслило всі сподівання охтирських уболівальників. Вигравши тільки одну гру, нафтовики опустилися на восьме місце і вимушені були покинути елітний клас Українського футболу.

Після чергової невдачі на своєму полі з дніпропетровським «Дніпром», напередодні останнього виїзду «Нафтовика», в команді відбулася зміна головного тренера. Валерій Душков написав заяву про звільнення і його місце зайняв новий наставник Геннадій Юхимович Макаров.

 

МАКАРОВ Геннадій Юхимович

1992-1993 рр. матчі № 294-339

Під його керівництвом команда зіграла – 46 матчів, виграла – 23, завершила внічию – 10, програла – 13. Співвідношення м’ячів 78-52=+261992 4

1992 3Напередодні відкриття нового футбольного сезону 1992 року прес-службою «Нафтовика» в особі Вадима. Беленецького та Валерія  Чернеця був підготовлений і випущений календар – довідник на 50 сторінок (на російській мові). Тираж випуску 1 500 шт. Вартість примірника договірна.

Також на протязі 1-го чемпіонату 1992 р. до  домашніх матчів прес-службою «Нафтовика» в особі Вадима Беленецького та Валерія Чернеця були підготовлені і випущені офіційні програми формату А 5 з двохстороннім друком, на 4-8-и сторінках. Тираж випуску 100 шт. до кожного матчу. Вартість примірника – договірна.

 

 

 

 

1992 5

НАФТОВИК – 1992

Зліва на право. Нижній ряд: Сергій ЛИСТОПАДОВ, Анатолій ЄРМАК, Сергій ГОРОХ, Борис ШУРШИН, Едуард ДЕНИСЕНКО, Ігор ЗАДОРОЖНИЙ, Віктор ЯІЧНИК, Віктор ПОПОВИЧ. Середній ряд: Сергій ДЕЙКО – адміністратор, Олексій ГРАЧОВ, Олександр ЗАХАРОВ, Василь ЄРМАК, Андрій ТАРАХТІЙ, Юрій ПРОХОРОВ, Сергій СУХАРЄВ, Ігор ХОРОШУН – лікар, Валерій БОЯРЧУК – тренер. Верхній ряд: Валерій ДУШКОВ – головний тренер, Павло МАТВІЙЧЕНКО, Валентин СИМАКОВИЧ, Олександр ЄВТУШОК, Микола ЛИПИНСЬКИЙ, Едуард ПІСКУН, Геннадій МАКАРОВ – тренер, Василь ЯНЕНКО – тренер.

МАТЧІ «НАФТОВИКА» В ПЕРШОМУ ЧЕМПІОНАТІ УКРАЇНИ

(ВИЩА ЛІГА)

Увага: перша цифра – порядковий номер матчів поточного чемпіонату, друга – порядковий номер матчів чемпіонатів України, третя – порядковий номер матчів чемпіонатів СРСР та України разом.

1 (1) (280). СКА (Одеса) – «НАФТОВИК» – 0:1 (0:0).

Одеса. Стадіон СКА. 7 березня 1992. Похмуро. +3°. 2 000 глядачів.

Судді: Є.Канана, В.П’яних (обидва – Донецьк), В.Головко (Дніпропетровськ).

СКА: Максаков, Чиньонов (Рудчук, 50), Огородник (Муравльов, 70), Кочвар-к, Тутиченко, Єрмаков, Леш, Харковщенко, Запишний, Стоянов, Мусолітін.

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник, В.Єрмак-к, Сухарєв (Задорожний, 70), Піскун, Попович, Шуршин, Горох, Грачов (О.Захаров, 46), Липинський. Головний тренер: Валерій Душков.

Гол: 0:1 Захаров (55).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

1-а перемога охтирчан.

О.Захаров забив свій 1-й м’яч і 1-й м’яч клубу.

1-й матч охтирчан на «нуль».

Всього в чемпіонатах України і СРСР

120 перемога охтирчан.

О.Захаров забив свій 1-й м’яч і 366-й м’яч клубу.

114-й матч охтирчан на «нуль».

Уже в дебюті гри почалася вимальовуватися перевага більш досвідчених гравців «Нафтовика». Двічі загрожував воротам армійців Грачов, а на 20-й хвилині лише чудова реакція Максакова врятувала ворота господарів після підступного удару Яічника.

Ще більшої гостроти діям гостей додав О.Захаров, який вийшов на заміну. Він же став і автором голу, завершивши зусилля партнерів ударом головою.

Декілька нагод відзначитися мали й армійці. Та в завершальній стадії атак їм бракувало влучності. Реальну можливість зрівняти рахунок одесити втратили за хвилину до фінального свистка. Молодий Рудчук несподівано вдарив по воротах, м’яч потрапив до Стоянова, але той не влучив у ціль з кількох метрів.

2 (2) (281). «ДИНАМО» (Київ) – «НАФТОВИК» – 1:0 (0:0)

Київ. Республіканський стадіон. 10 березня 1992. Ясно. +6°. 1 900 глядачів.

Судді: В.Лисенко (Одеса), В.Онуфер, С.Сельменський (обидва – Ужгород).

«ДИНАМО»: Мартінкенас, Ю.Мороз, Аненков, Сукіасян, Шматоваленко, Грицина, Яковенко-к, С.Заєць, Квіткаускас, Беца (Саленко, 46), Шаран (Матвєєв, 65).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник, В.Єрмак-к, Задорожний (Денисенко, 57), Піскун, Попович, Шуршин, Горох, Грачов, Липинський (О.Захаров, 20). Головний тренер: Валерій Душков.

Гол: 1:0 Саленко (50).

На 52-й хвилині Задорожний не реалізував пенальті (воротар).

Попереджений: Яковенко (64).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

1-а поразка охтирчан.

1-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 1-й м’яч клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

78-а поразка охтирчан.

77-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 268-й м’яч клубу.

Чимало скептиків, мабуть, пам’ятаючи легку минулорічну перемогу киян над «Нафтовиком», передрікали мало не розгромний рахунок. Але вже з перших хвилин гри нафтовики дали зрозуміти динамівцям, що малою кров’ю їх обіграти не вдасться.

Очолювані 34-річним Шуршиним (він був одним з кращих у складі гостей), футболісти «Нафтовика» сміливо йшли вперед, не забуваючи про власні тили. Кияни ж намагалися здобути перемогу за рахунок вищого класу та індивідуальної майстерності. Дійсно, небезпечних моментів біля воріт Прохорова вони створили більше. Двічі після ударів Грицини і Сукіасяна м’яч влучав у штангу. Однак в першому таймі гра «Динамо» не приносила задоволення глядачам.

Лише після виходу на поле Саленка динамівцям вдалося відкрити рахунок. Яковенко майстерно перекинув м’яч через захисників «Нафтовика», і саме Саленко головою пробив у незахищений кут воріт. До честі охтирчан, вони не знітилися і не кинулися стрімголов уперед. «Нафтовик» вів свою гру і на 52-й хвилині мав шанс відзначитися. У штрафному майданчику збили Грачова, і арбітр, не вагаючись, показав на одинадцятиметрову позначку. Проте Мартінкенас виграв двобій у Задорожного.

3 (3) (282). «НАФТОВИК» – «БУКОВИНА» (Чернівці) – 0:0

Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 18 березня 1992. +1°. 2 100 глядачів.

Судді: А.Арановский, В.Баглай, В.Засуха (усі – Київ).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник (Задорожний, 46), В.Єрмак-к, Сухарєв, Піскун, Попович, Шуршин, Горох, Грачов (Денисенко, 62), Липинський. Головний тренер: Валерій Душков.

«БУКОВИНА»: Циткін, Соботюк-к, Войтюк, Жиров, Махиня, Задорожняк, Федоров, Мустафаєв, Березнер (Кисляков, 84), Алістаров, Мінтенко (Фінкель, 70).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

1-а нічия охтирчан.

2-й матч охтирчан на «нуль».

2-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

84-а нічия охтирчан.

115-й матч охтирчан на «нуль».

78-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

День відкриття сезону в Охтирці аж ніяк не був святковим. Нудна зимово-весняна погода, мокрий сніг, що розпочався напередодні, а в день гри розтанув, спотворили поле, зробивши його більш схожим на болото. Тож в першій половині гри команди місили багнюку, в другій же намагалися приборкати м’яч, який вперто не бажав слухатись на грудкуватій поверхні газону, що протягом перерви встиг підмерзнути.

Гра мала певну внутрішню напругу. Якось скуто діяв «Нафтовик», що стало традицією для охтирчан у стартових іграх на власному стадіоні. Однак, незважаючи на це, господарі мали перевагу. Були й моменти для взяття воріт. У першому випадку Циткін витягнув м’яч з-під перекладини після удару Грачова, а потім врятував ворота захисник буковинців після хорошої комбінації, яку завершував Піскун. Мав нагоду відзначитися й Попович, але, увірвавшись до штрафного майданчика, забарився і втратив шанс.

«Буковина» до перерви лише зрідка наближалася до воріт нафтовиків, але гостроти там не створювала. Дещо активізувалися гості в другому таймі, коли футболісти «Нафтовика», здається вирішили потурбуватися про те, щоб зберегти ноги. Та й за переваги «Буковини» воротар господарів Прохоров залишався практично без роботи.

4 (4) (283). «НАФТОВИК» – «ПРИКАРПАТТЯ» (Івано-Франківськ) – 1:0 (0:0)

Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 21 березня 1992. Сонячно. +8°. 3 000 глядачів.

Судді: С.Татулян (Київ), С.Шебек, О.Попович (Кременчук).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник, В.Єрмак-к, Сухарєв, Піскун, Попович, Шуршин, Горох (Задорожний, 60), Грачов, Липинський (О.Захаров, 46). Головний тренер: Валерій Душков.

«ПРИКАРПАТТЯ»: Пироженко, Хомін, Ватаманюк-к, Русановський (Ю.Шулятицький, 81), Мельничук, Лахмай, А.Шулятицький, Романчук (Ковальчук, 74), Волосянко, Савка, П.Русак.

Гол: 1:0 Піскун (80).

На 55-й хвилині Шуршин не реалізував пенальті (воротар).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

2-а перемога охтирчан.

Піскун забив свій 1-й м’яч і 2-й м’яч клубу.

3-й матч охтирчан на «нуль».

Всього в чемпіонатах України і СРСР

121-а перемога охтирчан.

Піскун забив свій 1-й м’яч і 367-й м’яч клубу.

116-й матч охтирчан на «нуль».

З перших хвилин гри було помітно, що командам важко далися стартові ігри сезону. Адже в кожному з попередніх матчів доводилося викладатися повністю. Тому темп гри був повільний, гравці обох команд допускалися значного технічного браку.

Хоча в першій 45-хвилинці гостріше діяли гості, з 20-ї по 25-у хвилини прикарпатці могли двічі вийти вперед, але невдало зіграли в завершальний момент атак.

По перерві гравці «Нафтовика» почали діяти гостріше. На 55-й хвилині у ворота гостей був призначений 11-метровий удар. Однак досвідчений Шуршин не зміг перехитрити Пироженка. Все ж «Прикарпаттю» не вдалося привезти з виїзду бодай очко. За десять хвилин до закінчення матчу Піскун приніс перемогу господарям.

Після пропущеного м’яча іванофранківці пішли ва-банк, але їм не вистачило часу.

5 (5) (284). «ЗОРЯ-МАЛС» (Луганськ) – «НАФТОВИК» – 3:0 (2:0)

Луганськ. Стадіон «Авангард». 27 березня 1992. Ясно. +15°. 7 500 глядачів.

Судді: В.Шевченко (Київ), О.Науменко (Полтава), В.Гришко (Миргород).

«ЗОРЯ-МАЛС»: Нікітін, Чухлєба, І.Фокін-к, Ярмолич, Мартиненко, Жуненко, Коробченко, Фурсов, Колесников (Андрощук, 80), Севідов (Микитин, 78), Т.Гусейнов.

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник, В.Єрмак-к, Сухарєв, Піскун, Попович, Шуршин, Горох, Грачов (Липинський, 65), Задорожний (Денисенко, 26). Головний тренер: Валерій Душков.

Голи: 1:0 Гусейнов (8), 2:0 Жуненко (22), 3:0 Гусейнов (86),.

Попередження: Севідов (72) – А.Єрмак (72).

Вилучений: В.Єрмак (16).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

2-а поразка охтирчан.

1-а поразка охтирчан з великим рахунком.

3-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили:2-й, 3-й, і 4-й м’ячі клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

79-а поразка охтирчан.

8-а поразка охтирчан з великим рахунком.

79-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 269-й, 270-й, 271-й м’ячі клубу.

Волею календаря лише в п’ятому турі «Зоря» проводила свій перший домашній матч. Урочисте відкриття чемпіонату в Луганську тільки надихнуло господарів, які в стартових зустрічах зазнали трьох гірких поразок, на активні дії. Буквально з перших хвилин «Зоря» домінувала на полі. Невдовзі народився і гол. Фурсов подавав м’яч з лівого флангу в центр, а там у натовпі вище за всіх вистрибнув Гусейнов і головою спрямував його під перекладину. Через деякий час Жуненко завдав несподіваного і результативного удару метрів з 35-и. А перед цим стався епізод, який привів до вилучення одного з Єрмаків. Севідов виходив сам на сам з Прохоровим, і четвертий номер гостей грубо збив його.

По перерві гра вирівнялась. «Нафтовик» показав себе командою зубастою. Активністю вирізнявся Денисенко – він вийшов на заміну і мав кілька можливостей завершити зусилля партнерів. Але на заваді ставав Нікітін.

Зрештою, господарі оговталися, і під завісу зустрічі Гусейнов, обвівши зразу п’ятьох нафтовиків, прокинув м’яч собі на хід і пробив низом у ближній кут воріт. Гості намагалися апелювати до арбітрів, мовляв, партнер Гусейнова перебував у положенні «поза грою», однак у гру він не втручався, і гол було зараховано.

6 (6) (285). «ДНІПРО» (Дніпропетровськ) – «НАФТОВИК» – 2:0 (1:0)

Дніпропетровськ. Стадіон «Метеор». 30 березня 1992. Сонячно. +12°. 500 глядачів.

Судді: В.Стоян (Алчевськ), М.Курилко, Л.Бавикін (обидва – Харків).

«ДНІПРО»: Городов-к, Горілий (Сасько, 70), Беженар, Дірявка, Мамчур, Полунін, Похлєбаєв, Максимов, Ол-ндр Захаров, Москвін, Лебідь (Коновалов, 46).

«НАФТОВИК»: Тарахтій, Шуршин, Сухарєв, Яічник, Попович, А.Єрмак-к, Євтушок, Піскун (Задорожний, 46), Горох, Грачов, Денисенко (О.Захаров, 55). Головний тренер: Валерій Душков.

Голи: 1:0 Москвін (24), 2:0 Максимов (62).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

3-я поразка охтирчан.

4-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 5-й, 6-й м’ячі клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

80-а поразка охтирчан.

80-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 272-й, 273-й м’ячі клубу.

Матч розпочався у невисокому темпі. За такого ритму гості досить непогано почувались на полі. Однак у підсумку вирішальну роль зіграла молодь «Дніпра». Швидкі і технічні Москвін і Полунін своїми нестандартними діями розхитали захист суперника, щоразу ставлячи його в скрутне становище.

Під час першої результативної атаки Москвін примусив помилитися гравців оборони «Нафтовика», вийшов сам на сам з голкіпером і технічно пробив у дальній кут воріт. А по перерві Полунін, котрий виконує майже всі удари зі стандартних положень, майстерно подав штрафний, а Максимов у стрибку потужно пробив головою.

Між цими двома епізодами протягом кількох хвилин гості двічі могли влучити у ворота, однак їм не поталанило. Спочатку Горох уже перекинув м’яч через Городова, але він пройшов поруч зі штангою. А невдовзі Яічник, випередивши воротаря ледве не зрівняв рахунок.

7 (7) (286). «НАФТОВИК» – «НИВА» (Тернопіль) – 0:0

Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 5 квітня 1992. Похмуро. +11°. 3 100 глядачів.

Судді: О.Кацман (Кіровоград), В.Петров, М.Курилко (обидва – Харків).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник (Піскун, 63), В.Єрмак-к, Сухарєв, Денисенко (Липинський, 46), Попович, Шуршин, Євтушок, Задорожний, О.Захаров. Головний тренер: Валерій Душков.

«НИВА»: Чистов, Дем’янчук (Проценко, 46), Цисельский, Покидько, Тимофеєв, Рудницький-к, Павлюченко, Горошинський, Полстянов, Парахневич (Куліш, 75), Салімов.

Попередження: Євтушок (71) – Павлюченко (41), Горошинський (74), Рудницький (89).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

2-а нічия охтирчан.

4-й матч охтирчан на «нуль».

5-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

85-а нічия охтирчан.

117-й матч охтирчан на «нуль».

81-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Матч проходив у не досить сприятливих умовах. Сильний вітер і поганий газон вельми заважали обом командам проявити свої найкращі риси.

У першому таймі точилася жорстка атлетична боротьба, вправнішими в якій виявилися все ж господарі, хоча це й не вплинуло на остаточний результат.

На 27-й хвилині майже стовідсотковий момент для взяття воріт мав Анатолій Єрмак, який у цьому матчі був заспівувачем атак своєї команди. Цього разу він бив метрів з п’яти після кутового, що подавав Шуршин, але м’яч у ціль не влучив. Не вдався удар і Шуршину – м’яч пройшов поруч зі штангою.

Загальна перевага охтирчан збереглася і в другому таймі, до нападу були відряджені і додаткові сили – Липинський і Піскун, які вийшли на заміну. Підключалися до атак і захисники господарів. Практично весь тайм «Нафтовик» провів на половині поля

суперників, але знову в завершальній стадії забракло точності – спочатку Шуршину, а згодом Євтушку і Задорожному.

Тернопільці лише зрідка відповідали контратаками. Як завжди, гостро діяв Полстянов. Але й у тих нечастих моментах, коли гості доходили до воріт «Нафтовика», відмінно діяв Прохоров.

8 (8) (287). «НАФТОВИК» – «ВОЛИНЬ» (Луцьк) – 2:1 (0:1)

Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 8 квітня 1992. Дощ. +12°. 2 000 глядачів.

Судді: О.Тютюн (Фастів), В.Шельменко, С.Шебек (обидва – Київ).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник, В.Єрмак-к, Сухарєв, Піскун, Євтушок (Задорожний, 58), Шуршин, О.Захаров (Денисенко, 81), Грачов, Липинський. Головний тренер: Валерій Душков.

«ВОЛИНЬ»: Бурч, Вовчук, Антонюк-к, Федюков, Польний, Зуб, Топчієв, Федецький (Шухман, 88), Слука, Плотко (Поліщук, 77), Мозолюк.

Голи: 0:1 Зуб (26), 1:1 В.Єрмак (89), 2:1 Липинський (90).

Попередження: А.Єрмак (64) – Топчієв (46), Федецький (63).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

3-я перемога охтирчан.

1-а вольова перемога охтирчан.

В.Єрмак забив свій 1-й м’яч і 3-й м’яч клубу.

Липинський забив свій 1-й м’яч і 4-й м’яч клубу.

Охтирчани пропустили 7-й м’яч клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

122-а перемога охтирчан.

14-та вольова перемога охтирчан.

В.Єрмак забив свій 10-й м’яч і 368-й м’яч клубу.

Липинський забив свій 10-й м’яч і 369-й м’яч клубу.

Охтирчани пропустили 274-й м’яч клубу.

На того, хто хвилин за п’ять до закінчення цього поєдинку передбачив би перемогу господарів, дивилися б мабуть як на божевільного. Але саме так сталося.

Навряд чи охтирські прихильники футболу сподівалися побачити комбінаційну і технічну гру – перед матчем цілу добу йшов дощ.

Та обидві команди виявилися вартими одна одної. На перших хвилинах поєдинку гравці «Нафтовика» заволоділи ініціативою, волиняни ж сподівалися на контратаки. Такий розвиток подій приніс успіх гостям. На 26-й хвилині у своєму штрафному майданчику по черзі помилилися Євтушок та Піскун, і півзахисник «Волині» Зуб свій шанс не втратив, влучивши у ворота метрів з десяти.

Дещо шоковані таким перебігом матчу, господарі кинулися в атаку. В одному з моментів після удару Липинського воротар гостей Бурч витяг мертвий м’яч з «дев’ятки».

Другу половину зустрічі активніше почали гості. Вони більше контролювали мяч, але це тривало недовго. Бо гравці «Нафтовика» добре розуміли, що при такому швидкоплинному турнірі, кожне втрачене очко у рідних стінах – крах надій. Повів команду вперед «ліберо» господарів Анатолій Єрмак.

Драматизм матчу досяг свого апогею за дві хвилини до закінчення. Чи то нападаючий «Нафтовика» Липинський згадав про свій день народження, чи команда хотіла привітати з таким самим святом свого тренера Валерія Душкова, але двічі м’яч побував за спиною воротаря гостей.

Спочатку після того, як Липинський влучив у штангу, Василь Єрмак зрівняв рахунок, а через хвилину сам Липинський зробив собі подарунок: високо вистрибнувши, потужно пробив головою.

9 (9) (288). «НАФТОВИК» – «МЕТАЛІСТ» (Харків) – 1:0 (1:0)

Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 19 квітня 1992. Ясно. +13°. 3 500 глядачів.

Судді: В.Шевченко, Ю.Власенко, О.Первушкін (усі – Київ).

«НАФТОВИК»: Прохоров, Шуршин (Денисенко, 46), Сухарєв, Яічник, Попович (Задорожний, 46), В.Єрмак-к, О.Захаров, А.Єрмак, Піскун, Грачов, Липинський. Головний тренер: Валерій Душков.

«МЕТАЛІСТ»: Помазун, Касторний, Яловський, Панчишин-к, Пец, Є.Назаров, Хомуха, Кандауров, Аджоєв, Призетко (Карабута, 57), Колесник (Ніченко, 57).

Гол: 1:0 Сухарєв (41, з пенальті).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

4-а перемога охтирчан.

Сухарєв забив свій 1-й м’яч і 5-й м’яч клубу.

5-й матч охтирчан на «нуль».

Всього в чемпіонатах України і СРСР

123-а перемога охтирчан.

Сухарєв забив свій 4-й м’яч і 370-й м’яч клубу.

118-й матч охтирчан на «нуль».

Зусилля працівників охтирського стадіону по приведенню до ладу газону ніяк не давали результатів. Поле, як і раніше, нагадувало невелике болітце до якого вельми важко призвичаїтися.

В цьому матчі це швидше вдалося гостям. «Металіст» мав і територіальну і ігрову перевагу протягом першої половини зустрічі. Виділялися у харків’ян Аджоєв, Хомуха і Кандауров. Їхні дії попереду підкріплювалися впевненою грою Помазуна на останньому рубежі. Однак, мабуть, і його майстерність не допомогла б гостям, коли на 25-й хвилині О.Захаров отримав м’яч прямо проти воріт. Але удар у форварда не вийшов. Згодом лише штанга врятувала «Металіст» від неприємностей після удару Піскуна.

Пенальті був призначений за не вельми благочинне ставлення до Грачова з боку захисників харків’ян. Сухарєв не залишив жодних шансів Помазуну.

У другому таймі гра вирівнялася. Реальні моменти для взяття воріт були в обох команд, але значна кількість неточностей у завершальній стадії так і не дозволила змінити рахунок.

10 (10) (289). «МЕТАЛІСТ» (Харків) – «НАФТОВИК» – 2:0 (1:0)

Харків. Стадіон «Металіст». 25 квітня 1992. Хмарно. +5°. 1 500 глядачів.

Судді: В.Головко, Є.Єсин, Ол-ндр Гордієнко (усі – Дніпропетровськ).

«МЕТАЛІСТ»: Помазун, Карабута, Яловський, Панчишин-к, Пец, Назаров, Хомуха (Єсипов, 21), Кандауров, Аджоєв, Призетко, Колесник (Шинкарьов, 60).

«НАФТОВИК»: Тарахтій, Сухарєв, Листопадов (В.Єрмак, 46), Яічник, Задорожний, А.Єрмак-к, Євтушок, О.Захаров, Піскун, Грачов (Денисенко, 68), Липинський. Головний тренер: Валерій Душков.

Голи: 1:0 Аджоєв (21), 2:0 Аджоєв (46).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

4-а поразка охтирчан.

6-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 8-й, 9-й м’ячі клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

81-а поразка охтирчан.

82-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 275-й, 276-й м’ячі клубу.

За підсумками першого кола «Металіст» займав останнє місце у таблиці відвідуваності. А в цьому матчі взагалі встановив сумний рекорд. Такої мізерної кількості глядачів команда до цього не збирала ніколи.

Чи реабілітувалися харків’яни взявши реванш у «Нафтовика»? Важко сказати, бо з віддачею вони провели тільки перший тайм, коли гра йшла практично в одні ворота. Сам лише Колесник мав шість реальних нагод відзначитися, але приціл у кращого бомбардира «Металіста» явно збився. Він не зумів влучити навіть у порожні ворота.

Рахунок же було відкрито в ситуації, коли гостям начебто нічого не загрожувало. Аджоєв ударив метрів з 25-ти, м’яч зачепив когось із захисників і чкурнув у нижній кут. Тільки розпочався другий тайм, як той же Аджоєв, прийнявши м’яч у штрафному майданчику в оточенні ледь не всіх гравців «Нафтовика», розвернувся і точним ударом поклав його наче в лузу.

Але й гостям у цей день не щастило. Грачов (двічі) і Денисенко примудрилися не влучити в ціль з кількох метрів, а потужний постріл Піскуна парирував Помазун.

11 (11) (290). «НИВА» (Тернопіль) – «НАФТОВИК» – 2:0 (0:0)

Тернопіль. Центральний стадіон. 7 травня 1992. Ясно. +16°. 10 000 глядачів.

Судді: В.Шевченко, В.Баглай, Ю.Власенко (усі – Київ).

«НИВА»: Чистов, Заярний (Проценко, 70), Цисельський, Покидько, Тимофєєв, Павлюченко, Рудницький-к, Горошинський, Полстянов, Фасахов (Дем’янчук, 46), Куліш.

«НАФТОВИК»: Прохоров, Шуршин (Денисенко, 79), Сухарєв, Яічник, Попович, А.Єрмак, О.Захаров, В.Єрмак-к, Задорожний (Піскун, 11), Грачов, Липинський. Головний тренер: Валерій Душков.

Голи: 1:0 Куліш (78), 2:0 Куліш (88).

Попередження: Шуршин (72).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

5-а поразка охтирчан.

7-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 10-й, 11-й м’ячі клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

82-а поразка охтирчан.

83-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 277-й, 278-й м’ячі клубу.

Настирливі атаки господарів не знаходили цього вечора логічного завершення на підступах до воріт. Взагалі матч не вийшов видовищним. Здавалося, гра вперто котиться до нічийного підсумку. Хоча можливості для взяття воріт були. Активно діяли попереду Полстянов і Павлюченко. А Куліша можна назвати героєм поєдинку. Саме він вирішив долю матчу, забивши обидва голи.

Особливо ефектним вийшов перший м’яч, коли форвард виграв повітряну дуель у голкіпера «Нафтовика» Прохорова. Співавтором другого гола був невтомний Полстянов, який вийшов сам на сам з воротарем. Нападаючого збили, і арбітр вже готовий був призначити пенальті, та його випередив Куліш, проштовхнувши м’яча в сітку.

12 (12) (291). «ВОЛИНЬ» (Луцьк) – «НАФТОВИК» – 3:0 (1:0)

Луцьк. Стадіон «Авангард». 10 травня 1992. Похмуро. Перед матчем дощ. +16°. 4 000 глядачів.

Судді: С.Сельменський, В.Онуфер (обидва – Ужгород), В.Попович (Іршава).

«ВОЛИНЬ»: Бурч, Вовчук, Антонюк-к, Федюков (Поліщук, 75), Польний, Дикий, Топчієв, Федецький, Слука (Зуб, 12), Плотко, Мозолюк.

«НАФТОВИК»: Прохоров (Тарахтій, 68), А.Єрмак, Яічник, Денисенко (Задорожний, 35), Сухарєв, О.Захаров, Попович, Піскун, В.Єрмак-к, Грачов, Липинський. Головний тренер: Валерій Душков.

Голи: 1:0 Вовчук (32), 2:0 Топчієв (64), 3:0 Плотко (89).

Попередження: Зуб (24) – Сухарєв (74).

Вилучений: В.Єрмак (40).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

6-а поразка охтирчан.

2-а поразка охтирчан з великим рахунком.

8-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 12-й,13-й 14-й м’ячі клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

83-а поразка охтирчан.

9-а поразка охтирчан з великим рахунком.

84-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 279-й, 280-й, 281-й м’ячі клубу.

Обидві команди доклали максимум зусиль, аби не програти, однак у підсумку господарі святкували перемогу з великим рахунком. Просто свої завдання вони вирішували різними методами.

Волиняни протягом матчу створили з десяток слушних нагод, аби відзначитися. Гості ж в основному оборонялися, причому не завжди коректно. Перший гол було забито після того, як м’яч відскочив до молодого захисника Вовчука. А згодом луцькі вболівальники побачили в дії дует Топчієв – Плотко. Топчієв відгукнувся на потужний удар Зуба і змінив напрямок польоту м’яча. Плотко наприкінці зустрічі сміливо вступив у боротьбу з воротарем гостей і захисником і був нагороджений третім голом в ворота нафтовиків.

13 (13) (292). «НАФТОВИК» – «ЗОРЯ-МАЛС» (Луганськ) – 2:2 (1:1)

Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 18 травня 1992. Сонячно. +14°. 2 500 глядачів.

Судді: В.Лисенко (Одеса), В.Старовойт, С.Дзюба (обидва – Київ).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак-к, Яічник, Задорожний, Сухарєв, Євтушок (Шуршин, 46), Попович, Піскун, О.Захаров, Матвійченко (Грачов, 65), Липинський. Головний тренер: Валерій Душков.

«ЗОРЯ-МАЛС»: Нікітін, Зуєнко, І.Фокін-к, Ярмолич, Мірошкін, Микитин (Литвинов, 73), Коробченко, Фурсов (Андрощук, 83), Бєдний, Свідок, Т.Гусейнов.

Голи: 1:0 Зуєнко (8, в свої ворота), 1:1 Гусейнов (38), 1:2 Зуєнко (52), 2:2 Липинський (89).

Попереджений: Нікітін (23).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

3-я нічия охтирчан.

Зуєнко («Зоря») – автогол і 6-й м’яч клубу.

Липинський забив свій 2-й м’яч і 7-й м’яч клубу.

Охтирчани пропустили 15-й, 16-й м’ячі клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

86-а нічия охтирчан.

Зуєнко («Зоря») – автогол і 371-й м’яч клубу.

Липинський забив свій 11-й м’яч і 372-й м’яч клубу.

Охтирчани пропустили 282-й, 283-й м’ячі клубу.

Цей матч багато що вирішував у суперечці за рятівне сьоме місце в групі, що й зумовило його велику внутрішню напругу.

Господарі домінували на полі протягом усієї зустрічі, однак блискуча гра голкіпера «Зорі» Нікітіна, який сміливо міг вважати матч власним бенефісом, а також не вельми впевнене суддівство призвели до підсумкового нічийного результату.

А почалось все райдужно для «Нафтовика» Уже на восьмій хвилині Зуєнко зрізав м’яча у власні ворота, «випередивши» господарів після прострілу з правого флангу Піскуна. Господарі мали ще в першій половині близько десятка нагод відзначитись. А от «Зоря» скористалася з єдиного моменту взяв на себе гру Гусейнов, і в оточенні захисників несподівано пробив з шістнадцяти метрів у самісіньку «дев’ятку».

Початок другого тайму приголомшив нафтовиків. Арбітр «зробив» штрафний у бік «Нафтовика», і Зуєнко реабілітував себе пострілом знов-таки у верхній кут.

Господарі кинулись атакувати, хоча якості сумбурним діям попереду бракувало. Однак за хвилину до закінчення зустрічі Липинський врятував очко, вигравши повітряну дуель у Нікітіна.

14 (14) (293). «НАФТОВИК» – «ДНІПРО» (Дніпропетровськ) – 0:1 (0:0)

Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 21 травня 1992. Сонячно. +18°. 4 500 глядачів.

Судді: В.П’яних (Донецьк), В.Петров, М.Курилко (обидва – Харків).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак-к, Яічник, Піскун, Сухарєв, Грачов, Попович, Шуршин (Задорожний, 63), О.Захаров, Матвійченко, Липинський. Головний тренер: Валерій Душков.

«ДНІПРО»: Городов, Юдін, Сасько, Дірявка, Тищенко-к, Коновалов (Д.Михайленко, 87), Багмут, Максимов, Ол-ндр Захаров, Москвін, Думенко (Похлєбаєв, 65).

Гол: 0:1 Коновалов (83).

Попереджений: Москвін (84).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

7-а поразка охтирчан.

9-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 17-й м’яч клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

84-а поразка охтирчан.

85-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 284-й м’яч клубу.

Парадокси у футболі річ звичайна. І в цьому матчі рахунок аж ніяк не відобразив перебігу подій на полі. Принаймні, за логікою поєдинку господарі мали здобути перемогу.

Початок гри був за дніпропетровцями, але з часом «Нафтовик», застосувавши пресинг, планомірно повів атаки на ворота гостей. Чудові нагоди відзначитись мали Липинський, Матвійченко. Однак безпомилково грав Городов.

Завадив відкрити рахунок нафтовикам і арбітр матчу П’яних, котрий щонайменше двічі повинен був призначити одинадцятиметрові у ворота гостей. В одному з епізодів захисник «Дніпра» рукою зупинив м’яч на лінії власних воріт, а згодом суддя не відреагував на відвертий поштовх у спину в штрафному майданчику гостей.

За сім хвилин до фінального свистка Коновалов гарматним ударом застав зненацька воротаря «Нафтовика».

І хоча охтирські футболісти провели один із своїх найкращих матчів у чемпіонаті, однак це не врятувало їх від поразки.

15 (15) (294). «БУКОВИНА» (Чернівці) – «НАФТОВИК» – 3:0 (1:0)

Чернівці. Стадіон «Буковина». 6 червня 1992. Сонячно. +21°. 4 500 глядачів.

Судді: І.Хіблін (Хмельницький), В.Сушко (Калуш), В.Грималюк (Косів).

«БУКОВИНА»: Крапивкін, Соботюк (Фінкель, 43), Войтюк, Марков, Махиня, Задорожняк, Будник, Федоров, В.Олійник (Луців, 80), Алістаров-к, Мустафаєв.

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник (Євтушок, 74), В.Єрмак-к, Сухарєв, Грачов, Попович, Шуршин (Задорожний, 63), О.Захаров, Піскун, Липинський. Головний тренер: Геннадій Макаров.

Голи: 1:0 Алістаров (32), 2:0 Задорожняк (65), 3:0 Фінкель (84).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

8-а поразка охтирчан.

3-я поразка охтирчан з великим рахунком.

10-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 18-й, 19-й, 20-й м’ячі клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

85-а поразка охтирчан.

10-а поразка охтирчан з великим рахунком.

86-й матч в якому охтирчани не забили м’яча.

Охтирчани пропустили 285-й, 286-й, 287-й м’ячі клубу.

В цьому матчі нафтовики так і не змогли зламати хід гри, яка від початку набула одностороннього напрямку. А в тих рідкісних епізодах, коли гостям вдавалися удари по воротах, майстерно діяв Крапивкін. Господарі попереду були вправніші, що й вилилося у три голи. Спершу не розгубився у штовханні біля воріт Алістаров. Закріпив успіх Задорожняк на початку другого тайму. А підтримав почин ветеранів Фінкель, завершивши індивідуальний прохід гарматним ударом під перекладину.

16 (16) (295). «ПРИКАРПАТТЯ»(Івано-Франківськ) – «НАФТОВИК» – 4:1 (2:1)

Івано-Франківськ. Стадіон «Електрон». 9 червня 1992. Ясно. +25°. 3 000 глядачів.

Судді: І.Ярменчук (Київ), П.Кобичик, П.Бондарчук (обидва – Чернівці).

«ПРИКАРПАТТЯ»: Пироженко, Хомін, Ватаманюк-к, Волосянко, Мельничук (Русановський, 29), Лахмай, А.Шулятицький, Романчук, Ю.Шулятицький, Савка, П.Русак (Ковтанюк, 73).

«НАФТОВИК»: Тарахтій, А.Єрмак, Яічник, В.Єрмак-к, Сухарєв, Євтушок, Попович, Шуршин, О.Захаров, Липинський, Грачов. Головний тренер: Геннадій Макаров.

Голи: 0:1 Сухарєв (20, з пенальті), 1:1 Ю.Шулятицький (29), 2:1 Хомін (31), 3:1 Русак (66), 4:1 Ю.Шулятицький (89).

Попередження: Савка (20), Ю.Шулятицький (80) – Євтушок (25).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

9-а поразка охтирчан.

4-а поразка охтирчан з великим рахунком.

Сухарєв забив свій 2-й м’яч і 8-й м’яч клубу.

Охтирчани пропустили 21-й, 22-й, 23-й, 24-й м’ячі клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

86-а поразка охтирчан.

11-а поразка охтирчан з великим рахунком.

Сухарєв забив свій 5-й м’яч і 373-й м’яч клубу.

Охтирчани пропустили 288-й, 289-й, 290-й, 291-й м’ячі клубу.

Розуміючи, що дамоклів меч уже занесено і перспектива першої ліги неминуча, футболісти обох команд на прощання продемонстрували всю свою майстерність. Незважаючи на розгромний рахунок, «Нафтовик» заслуговував на свою порцію компліментів. За рівного дебюту гості зуміли навіть першими забити гол. Після цього «Прикарпаття» з підвищеною настирливістю почало шукати шлях до воріт суперника.

Івано-франківцям успіх принесла ефективна гра в пас. Спочатку Андрій Шулятицький вивів у прорив по центру свого двоюрідного брата Юрія, а згодом Хомін зумів з гострого кута прицільно пробити по воротах «Нафтовика».

По перерві господарі дещо заспокоїлися, на що відразу зреагували гості. Підвела їх неточність при завершальних ударах Зрештою прикарпатці знову активізувалися і завдяки індивідуальній майстерності Русака та Юрія Шулятицького довели кількість забитих м’ячів у матчі до тієї, яка значилась в активі команди за підсумками всіх попередніх зустрічей першості.

17 (17) (296). «НАФТОВИК» – СК «ОДЕСА» – 3:1 (0:1)

Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 14 червня 1992. Ясно. +18°. 3 500 глядачів.

Судді: О.Кацман (Кіровоград), О.Науменко (Полтава), В.Гришко (Миргород).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Сухарєв, Яічник (Горох, 55), Шуршин (Задорожний, 20), Грачов, Попович, О.Захаров, Піскун, В.Єрмак-к, Липинський. Головний тренер: Геннадій Макаров.

СК «ОДЕСА»: Шуховцев, Романенко, Ролевич, Кочвар-к, Жарков, Єрмаков, Дем’яненко, Харковщенко (Леш, 46), Мусолітін (Стоянов, 60), Парахневич, Єремєєв.

Гoли: 0:1 Єрмаков (6), 1:1 Задорожний (52), 2:1 Горох (64), 3:1 Липинський (88).

Попереджений: Парахневич (18).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

5-а перемога охтирчан.

2-а вольова перемога охтирчан.

Задорожний забив свій 1-й м’яч і 9-й м’яч клубу.

Горох забив свій 1-й м’яч і 10-й м’яч клубу.

Липинський забив свій 3-й м’яч і 11-й м’яч клубу.

Охтирчани пропустили 25-й м’яч клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

124-а перемога охтирчан.

15-та вольова перемога охтирчан.

Задорожний забив свій 15-й м’яч і 374-й м’яч клубу.

Горох забив свій 13-й м’яч і 375-й м’яч клубу.

Липинський забив свій 12-й м’яч і 376-й м’яч клубу.

Охтирчани пропустили 292-й м’яч клубу.

Приймаючи аутсайдера групи, нафтовики з перших хвилин пішли в наступ і навіть мали можливість відкрити рахунок, але не вистачило везіння. Більше того, на шостій хвилині попереду були вже одесити. Господарі помилилися, роблячи штучний офсайд, чим бездоганно скористався Єрмаков.

На 20-й хвилині «Нафтовик» провів заміну. Замість Шуршина вийшов Задорожний, який одразу активно включився в гру. Активність ця була винагороджена – вдався несподіваний різаний удар. І ще з однією заміною вгадали наставники господарів. Горох, вийшовши на поле після двомісячної перерви, першим же дотиком до м’яча послав його в сітку. А третій гол провів Липинський, який також був одним з найактивнішим у складі переможців.

18 (18) (297). «НАФТОВИК» – «ДИНАМО» (Київ) – 1:3 (0:2)

Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 17 червня 1992. Ясно. +18°. 3 500 глядачів.

Судді: Л.Бавикін (Харків), В.П’яних, В.Звягінцев (обидва – Донецьк).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Сухарєв, Євтушок (Шуршин, 46), Матвійченко (Горох, 35), Грачов, Попович, О.Захаров, Піскун, В.Єрмак-к, Липинський. Головний тренер: Геннадій Макаров.

«ДИНАМО»: Мартінкенас, Ю.Мороз, Матвєєв, Безсмертний, Шматоваленко-к, Ковалець, Аненков (Волотьок, 46), С.Заєць, Грицина, Беца, Шаран (Квіткаускас, 46).

Гoли: 0:1 Грицина (11),0:2 Грицина (22), 0:3 Грицина (70), 1:3 Грачов (74).

Попередження: А.Єрмак (63).

В чемпіонатах України та вищій лізі України:

10-а поразка охтирчан.

Грачов забив свій 1-й м’яч і 12-й м’яч клубу.

Охтирчани пропустили 26-й, 27-й, 28-й м’ячі клубу.

Всього в чемпіонатах України і СРСР

87-а поразка охтирчан.

Грачов забив свій 1-й м’яч і 377-й м’яч клубу.

Охтирчани пропустили 293-й, 294-й, 295-й м’ячі клубу.

Приїзд київського «Динамо» зібрав на трибунах досить значну глядацьку аудиторію, незважаючи на те, що «Нафтовик» заздалегідь визначив свою подальшу долю. Втім, коли ще у охтирських вболівальників з’явиться нагода на власні очі побачити гру однієї з кращих команд країни?

Можливо, інакше думав новий головний тренер «Нафтовика» Геннадій Макаров, котрий замінив на цій посаді Душкова. Принаймні, в зустрічі з киянами господарі не знітилися і мали досить пристойний вигляд. І все ж клас гостей дався взнаки. Причому кожного разу на вістрі атак опинявся Грицина, котрий був винагороджений хет-триком – явищем, не вельми притаманним першому чемпіонату України.

«Нафтовик» зумів відквитати один гол під завісу зустрічі. Зробив це Грачов.

РЕЗУЛЬТАТИ ГРУПА «Б»

М

Команда

ДИН

ДНІ

МЕТ

НИВ

ВОЛ

БУК

ЗОР

НАФ

ПРИ

ОДЕ

1.

«ДИНАМО»

 

2:2

2:1

1:0

2:0

1:0

2:1

1:0

2:0

4:2

2.

«ДНІПРО»

0:1

 

2:1

4:1

3:0

0:1

2:0

2:0

1:0

4:3

3.

«МЕТАЛІСТ»

2:1

1:0

 

0:0

3:1

0:0

1:0

2:0

1:0

0:2

4.

«НИВА» Т

0:2

1:0

1:1

 

2:0

1:0

2:0

2:0

2:0

1:0

5.

«ВОЛИНЬ»

2:3

1:0

3:1

1:0

 

2:0

2:0

3:0

1:1

3:0

6.

«БУКОВИНА»

0:0

1:2

0:1

2:1

2:1

 

3:1

3:0

0:0

3:1

7.

«ЗОРЯ-МАЛС»

1:1

1:1

2:2

1:1

2:1

2:1

 

3:0

4:0

1:0

8.

«НАФТОВИК»

1:3

0:1

1:0

0:0

2:1

0:0

2:2

 

1:0

3:1

9.

«ПРИКАРПАТТЯ»

0:0

0:1

1:1

0:0

0:0

0:1

2:1

4:1

 

1:0

10.

СК «ОДЕСА»

1:3

1:1

0:3

0:1

0:2

3:0

0:1

0:1

1:0

 

Підсумкова таблиця 1992 рік. Чемпіонат України. Вища ліга. Група «Б».

М

Команда

І

В

Н

П

М’ячі

О

Рез.

1.

«ДИНАМО» Київ

18

13

4

1

31–13=+18

30

0:1 1:3

2.

«ДНІПРО» Дніпропетровськ

18

10

3

5

26–15=+11

23

0:2 0:1

3.

«МЕТАЛІСТ» Харків

18

8

5

5

21–16=+5

21

1:0 0:2

4.

«НИВА» Тернопіль

18

8

5

5

16–12=+4

21

0:0 0:2

5.

«ВОЛИНЬ» Луцьк

18

8

2

8

24–21=+3

18

2:1 0:3

6.

«БУКОВИНА» Чернівці

18

7

4

7

17–16=+1

18

0:0 0:3

7.

«ЗОРЯ-МАЛС» Луганськ

18

6

5

7

23–23=±0

17

0:3 2:2

8.

«Нафтовик» Охтирка

18

5

3

10

12–28=–16

13

 

9.

«ПРИКАРПАТТЯ» Івано-Франківськ

18

3

6

9

9–18=–9

12

1:0 1:4

10

СК «ОДЕСА» Одеса

18

3

1

14

15–32=–17

7

1:0 3:1

1992 6

У грі Микола ЛИПИНСЬКИЙ

За команду «Нафтовик» в сезоні 1992 року зіграли 18 футболістів:

Приводимо статистику зіграних матчів забитих і пропущених мячів кожним гравцем в 1-у чемпіонаті України 1992 року.

п/п

Прізвище, імя

Амплуа

Ігри

Голи

1.

ПРОХОРОВ Юрій

вор

15

-19 на «0» – 5

2.

ТАРАХТІЙ Андрій

вор

4

-9 на «0» – 0

3.

ЄРМАК Анатолій

зах

18

4.

ГРАЧОВ Олексій

нап

17

1

5.

ЛИПИНСЬКИЙ Микола

нап

17

3

6.

ПІСКУН Едуард

п/з

17

1

7.

СУХАРЄВ Сергій

зах

17

2

8.

ЯІЧНИК Віктор

зах

17

9.

ЗАДОРОЖНИЙ Ігор

п/з

16

1

10.

ЗАХАРОВ Олександр

п/з

16

1

11.

ПОПОВИЧ Віктор

зах

16

12.

ШУРШИН Борис

п/з

16

13.

ЄРМАК Василь

зах

15

1

14.

ДЕНИСЕНКО Едуард

нап

10

15.

ЄВТУШОК Олександр

зах

8

16.

ГОРОХ Сергій

п/з

8

1

17.

МАТВІЙЧЕНКО Павло

нап

3

18.

ЛИСТОПАДОВ Сергій

зах

1

Один гол в свої ворота забив М.Зуєнко («Зоря–МАЛС»).

Головними тренерами команди в чемпіонаті України 1992 року були:

Валерій Олексійович ДУШКОВ – 14 матчів (1-14)

Геннадій Юхимович МАКАРОВ – 4 матчі (15-18)

НАФТОВИК В КУБКУ УКРАЇНИ

Кубковий турнір – перший в якому взяли участь провідні українські колективи після виходу із союзних змагань. Стартував він у лютому 1992 року матчами 1/32 фіналу. Перша гра відбулася 10 лютого на полі стадіону «Металіст», що в селищі Ільниця Іршавського району Закарпатської області. На поле вийшли команди Хмельницького «Поділля» (формально подоляни вважалися господарями зустрічі) та чернівецької «Буковини». На 42-й хвилині перший у цій зустрічі м’яч влетів у сітку воріт «гостей», і автор голу Віталій Бугай потрапив у новітню історію українського футболу.

«Нафтовик» стартував у Кубку України 16 лютого матчем у Дрогобичі. За іронією долі перший гол охтирські футболісти забили також на 42-й хвилині.

1-Й РОЗІГРАШ КУБКА УКРАЇНИ – 1992 р.

(10.02.1992 – 31.05.1992)

(45 учасників)

1/32 фіналу

1. «ГАЛИЧИНА» (Дрогобич) – «НАФТОВИК» – 0:2 (0:1).

16 лютого 1992 року (неділя). Дрогобич. Стадіон «Кранівник». 15 градусів морозу. 3 000 глядачів.

Судді: Анатолій Арановський, Олександр Козаченко, Сергій Дзюба (усі – Київ).

«ГАЛИЧИНА»: Микола Ващилко, Валентин Грегуль, Рямігіюс Сакалас (Володимир Воротеляк, 80), Андрій Василитчук-к, Андрій Валенко, Степан Нич, Едуард Валенко, Андрій Воротеляк, Ярослав Волошин, Мирослав Марчак, Іван Ковач (Ростислав Стецівко, 75). Головний т ренер : Борис Розсихін.

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник, В.Єрмак-к, Сухарєв, Піскун (Матвійченко, 79), Попович, Задорожний (Денисенко, 57), Горох, О.Грачов (Євтушок, 75), Липинський. Головний т ренер : Валерій Душков.

Голи: 0:1 Грачов (42), 0:2 Піскун (66).

Другі матчі 1/32 фіналу

«МЕТАЛУРГ (Нікополь)                            «ПОЛІССЯ» (Житомир               – 1:2

«СТАЛЬ (Алчевськ)                                 «ЗАКАРПАТТЯ» (Ужгород)         – 2:1

«ВАГОНОБУДІВНИК» (Стаханов)       «ХІМІК» (Сєверодонецьк)             – 1:1 пен 4:3

«АВТОМОБІЛІСТ» (Суми)                    «НИВА» (Тернопіль)                      – 1:0

«ВОЛИНЬ» (Луцьк)                                    «ТОРПЕДО» (Запоріжжя)       – 2:3

СКА (Одеса)                                                «ЕВІС» (Миколаїв)                    – 1:1 пен 5:4

СКА (Київ)                                                   «КРИВБАС» (Кривий Ріг)         – 1:2 д. ч.

«ВОРСКЛА» (Полтава)                           «ДЕСНА» (Чернігів)                     – 1:0

«АРТАНІЯ» (Очаків)                                  «ЗОРЯ-МАЛС» (Луганськ)        – 1:3

«СКАЛА» (Стрий)                                    «НИВА» (Вінниця)                         – 1:0 д. ч.

«КАРПАТИ» (Львів)                                «РОСЬ» (Біла Церква)                  – 1:0

«ДНІПРО» (Черкаси)                                «ВЕРЕС» (Рівне)                         – 1:0

«ПОДІЛЛЯ» (Хмельницький)                   «БУКОВИНА» (Чернівці)              – 1:1 пен 1:3

«КРИСТАЛ» (Чортків)                            «ПРИЛАДИСТ» (Мукачеве)            – 2:0

«ШАХТАР» (Павлоград)                         «КРИСТАЛ» (Херсон)                    – 2:1

«ЧАЙКА» (Севастополь)                           «ТАВРІЯ» (Сімферополь)           – 0:2

«ТЕМП» (Шепетівка)                                 «КРЕМІНЬ» (Кременчук)            – 1:2

«ПОЛІГРАФТЕХНІКА» (Олек-дрія)    «ПРИКАРПАТТЯ» (Івано-Франк) – 0:0 пен 4:3

 

 

1/16 фіналу

2. «НАФТОВИК» – «ТАВРІЯ» (Сімферополь) – 3:1 (2:0).

23 лютого 1992 року (неділя). Охтирка. Стадіон «Нафтовик». 8 градусів морозу. 2 000 глядачів.

Судді: Володимир П’яних, Володимир Куцев, Олег Чорний (усі – Донецьк).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник, В.Єрмак-к, Сухарєв, Піскун, Попович, Шуршин (Євтушок, 85), Горох (Задорожний, 72), О.Грачов (Денисенко, 60), Липинський. Запасні : Тарахтій, О.Захаров. Головний т ренер : Валерій Душков.

«ТАВРІЯ»: Олег Колесов, Сергій Шевченко-к, Олександр Головко, Відмантас Вишняускас, Ігор Волков, Дмитро Смирнов, Андрій Опарін, Мурат Мулашев (Юрій Гетиков, 46), Сергій Андреєв, Сергій Гладишев (Ігор Ігнатов, 70), Владислав Новіков. Запасні : Сергій Касперович, Ігор Ігнатов. Головний т ренер : Анатолій Заяєв.

Голи: 1:0 Яічник (15), 2:0 Яічник (42), 2:1 Гладишев (48), 3:1 Денисенко (80).

На 40-й хвилині Шевченко не реалізував пенальті (воротар).

Охтирські футболісти діяли на полі з таким натхненням, що навіть вищі за класом гості не змогли виставити контраргументи. Те, що у воротах «Таврії» побувало три м’ячі закономірно. Окремого акценту заслуговують перші два голи, які забив захисник Яічник. На 15-й хвилині Попович обіграв кількох гравців і переадресував м’яч Яічнику. Якщо раніше він часто не брав на себе відповідальність завершального удару, то цього разу вдало розпорядився передачею. На 40-й хвилині гості дістали право виконати одинадцятиметровий штрафний удар. Стадіон завмер. До м’яча підійшов Сергій Шевченко і сильно пробив. Але воротар охтирчан Прохоров парирував цей удар. Буквально через дві хвилини Яічник з подачі Липинського забив другий м’яч. На початку сезону в складі «Нафтовика» з’явилось відразу шість новачків. Вони не всі виходили на поле в цьому матчі, але ті що взяли участь у грі, не зіпсували ансамблю добре проявили себе Піскун, Грачов, Євтушок і особливо Денисенко.

Другий тайм розпочався атаками сімферопольців. Вже через три хвилини гості скоротили розрив в рахунку. Після цього господарі знову захопили ініціативу. На 80-й хвилині Шуршин подавав кутовий і новачок охтирчан Денисенко головою послав м’яч в сітку. Стадіон гідно оцінив майстерність футболіста. Хоч команди помітно втомилися, але кожна вдалася до ще потужнішого тиску. У кількох епізодах відмінно зіграв воротар господарів Прохоров.

Другі матчі 1/16 фіналу

«ПОЛІССЯ» (Житомир)                          «СТАЛЬ» (Алчевськ)                – 1:0

«ВАГОНОБУДІВНИК» (Стаханов)       «АВТОМОБІЛІСТ» (Суми)            – 2:0

«ТОРПЕДО» (Запоріжжя)                     СКА (Одеса)                               – 3:0

«КРИВБАС» (Кривий Ріг)                       «ВОРСКЛА» (Полтава)               – 2:1

«ЗОРЯ-МАЛС» (Луганськ)                         «СКАЛА» (Стрий)                    – 1:2

«КАРПАТИ» (Львів)                               «ДНІПРО» (Черкаси)                  – 0:0 пен 4:2

«БУКОВИНА» (Чернівці)                        «АЗОВЕЦЬ» (Маріуполь)            – 1:0 д. ч.

«КРИСТАЛ» (Чортків)                            «ШАХТАР» (Павлоград)             – 2:0

«КРЕМІНЬ» (Кременчук)                       «ПОЛІГРАФТЕХНІКА» (Олек-ія)  – 2:0

 

1/8 фіналу. (Перший матч)

3. «НАФТОВИК» – «КРЕМІНЬ» (Кременчук) – 1:1 (1:0).

1 березня 1992 року (неділя). Ялта. Стадіон «Авангард». 1 градус морозу. 200 глядачів.

Судді: Костянтин Панчик, Володимир Туховский, Георгій Ільяков (усі – Сімферополь).

Інспектор: Борис Мочалін (Херсон).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Задорожний, В.Єрмак-к, Сухарєв, Піскун, Попович (Євтушок, 65), Шуршин (О.Захаров, 70), Горох, О.Грачов (Денисенко, 46), Липинський. Головний т ренер : Валерій Душков.

«КРЕМІНЬ»: Валерій Дудка, Олександр Ісаєв, Сергій Шевченко-к, Володимир Гусак, Сергій Леженцев, Ярослав Бобиляк (Володимир Мальованець, 82), Андрій Марченко, Володимир Коновальчук, Іван Корпонай (Сергій Лактіонов, 86), Ігор Жабченко, Владислав Немешкало. Головний т ренер : Володимир Лозинський.

Голи: 1:0 Липинський (18), 1:1 Леженцев (58).

Попередження: В.Єрмак (50), Б.Шуршин (55) – Коновальчук (55).

За перебігом подій у першому таймі гра нічого хорошого для гостей не віщувала. Забивши в дебюті гол після удару головою Липинського з близької відстані, охтирчани продовжували тиснути по всьому полю, намагаючись закріпити успіх. Вистоявши в першій половині зустрічі, футболісти «Кременя» в другій 45-хвилинці вже атакували ворота «Нафтовика». А після того, як Леженцев після виконання штрафного Сергієм Шевченком у високому стрибку спрямував м’яч головою в сітку воріт суперника, і, зрівнявши рахунок, футболісти «Кременя» заволоділи ініціативою і утримували її до фінального свистка.

 

1/8 фіналу. (Повторний матч)

4. «КРЕМІНЬ» (Кременчук) – «НАФТОВИК» – 0:1 (0:0).

14 березня 1992 року (субота). Кременчук. Стадіон «Дніпро». 8 000 глядачів.

Судді: Сергій Татулян, Олександр Козаченко, Ігор Шеламов (усі – Київ).

Інспектор: Олександр Щанов (Київ).

«КРЕМІНЬ»: Валерій Дудка, Олександр Ісаєв (Олександр Поляков, 70), Сергій Шевченко-к, Володимир Гусак, Сергій Леженцев, Адальберт Корпонай, Ярослав Бобиляк (Володимир Грудина, 74), Сергій Лактіонов (Володимир Коновальчук, 65), Валерій Софілканич, Ігор Жабченко, Владислав Немешкало. Головний т ренер : Валерій Душков.

«НАФТОВИК»: Тарахтій (Прохоров, 68), А.Єрмак, Яічник, В.Єрмак-к, Євтушок (Задорожний, 46), Піскун, Попович, Шуршин, Горох, О.Захаров (О.Грачов, 37), Денисенко. Головний т ренер : Володимир Лозинський.

Гол: 0:1 Грачов (55).

В першому таймі господарі активно атакували, подавши вісім кутових, та м’яч жодного разу не побував у сітці воріт суперника. Найближчим до взяття воріт був Лактіонов на третій хвилині зустрічі, але не зумів розпорядитися м’ячем і випустив його за лінію воріт. Після перерви вже гості грали за вітром і використали його як додатковий фактор у суперництві за перемогу. На сьомій хвилині другого тайму Лактіонов знову опинився проти воріт «Нафтовика», проте не скористався вигідною ситуацією. Тут же у відповідь гості забили гол у ворота «Кременя», який і вирішив долю поєдинку. Щоправда в кінці матчу міг відзначитися Грудина, але й він не врятував свою команду, хоч подарунок йому зробили захисники «Нафтовика», які віддавали м’яч своєму голкіперу.

 

Другі матчі 1/8 фіналу

«ПОЛІССЯ» (Житомир)                            «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса)        – 4:1, 1:7 д. ч.

«ВАГОНОБУДІВНИК» (Стаханов)         «МЕТАЛУРГ» (Запорріжжя)          – 1:0, 0:7

«ТОРПЕДО» (Запоріжжя)                        «КРИВБАС» (Кривий Ріг)            – 6:0, 0:1

«ДИНАМО» (Київ)                                    «СКАЛА» (Стрий)                        – 1:1, 2:1

«КАРПАТИ» (Львів)                                  «ШАХТАР» (Донецьк)                – 1:2, 0:2

«БУКОВИНА» (Чернівці)                          «ДНІПРО» (Дніпропетровськ)    – 1:2, 1:3

«КРИСТАЛ» (Чортків)                               «МЕТАЛІСТ» (Харків)                – 1:2, 0:2

 

1/4 фіналу. (Перший матч)

5. «МЕТАЛІСТ» (Харків) – «НАФТОВИК» – 2:0 (1:0).

11 квітня 1992 року (субота). Харків. Стадіон «Металіст». Температура +6. 3 000 глядачів.

Судді: Анатолій Попов (Київ), Віктор Звягінцев, Володимир Куцев (обидва – Донецьк).

«МЕТАЛІСТ»: Олександр Помазун, Олег Касторний, Віктор Яловський, Іван Панчишин-к, Роман Пець, Ігор Ніченко (Андрій Шинкарьов, 65), Дмитро Хомуха (Олександр Єсипов, 58), Сергій Кандауров, Гурам Аджоєв, Олександр Карабута (Євгеній Назаров, 52), Вадим Колесник. Головний т ренер : Леонід Ткаченко.

«НАФТОВИК»: Тарахтій, Шуршин (О.Захаров, 70), Сухарєв, Яічник, Попович, В.Єрмак-к, Євтушок (Денисенко, 32), Піскун, Задорожний, О.Грачов, Липинський (Листопадов, 80). Головний т ренер : Валерій Душков.

Голи: 1:0 Аджоєв (43), 2:0 Колесник (86).

Вже на шостій хвилині гості мали досягти успіху, але Грачов, якого проґавили на лінії воротарського майданчика, пробив головою дуже неточно. Він же в середині тайму мав ще одну нагоду, вийшовши сам на сам з Помазуном. Але воротар харків’ян виявився спритнішим. Ці два моменти, по суті, й були, усім, на що спромоглися гості. Господарі ж, навпаки, поступово нарощували тиск на ворота суперника. Оборона «Нафтовика» захиталася і почала давати тріщини. Найуразливішим місцем виявився правий фланг, де швидкий Хомуха та технічний Аджоєв раз за разом перегравали Поповича з Яічником. Голкіпер охтирчан не залишався без роботи, ліквідувавши загрозу після ударів Карабути, Кандаурова, Аджоєва. Але на 43-й хвилині і він не зміг нічого зробити, коли Аджоєв з передачі Хомухи буквально вгатив м’яч під перекладину. І по перерві флангові атаки господарів з великими труднощами ліквідовувалися обороною «Нафтовика». Кілька разів гравці «Металіста» не влучали у ворота з таких позицій коли здається, що промахнутися важче ніж забити. Але під завісу матчу кінцевий рахунок встановив Колесник. 

1992 7

У грі Олексій ГРАЧОВ

 

1/4 фіналу. (Повторний матч)

6. «НАФТОВИК» – «МЕТАЛІСТ» (Харків) – 1:0 (0:0).

28 квітня 1992 року (вівторок). Охтирка. Стадіон «Нафтовик». Сонячно. Температура +12°. 3 100 глядачів.

Судді: Костянтин Панчик (Сімферополь), Олег Чорний, Євген Канана (обидва – Донецьк).

Інспектор: Костянтин Віхров (Київ).

«НАФТОВИК»: Прохоров, А.Єрмак, Яічник, Задорожний (Піскун, 46; Горох, 70), Сухарєв, О.Захаров, Попович, Шуршин, В.Єрмак-к (Листопадов, 64), О.Грачов, Липинський. Головний т ренер : Валерій Душков.

«МЕТАЛІСТ»: Олександр Помазун, Віктор Яловский, Ярослав Ланцфер, Іван Панчишин-к (Олександр Єсипов, 9), Роман Пець, Євгеній Назаров, Дмитро Хомуха, Сергій Кандауров, Гурам Аджоєв (Андрій Шинкарьов, 56), Олександр Призетко, Олександр Карабута (Дмитро Чупрін, 32). Головний т ренер : Леонід Ткаченко.

Гол: 1:0 Сухарєв (89, з пенальті).

Боротьба проходила в основному в центрі поля, лише зрідка наближаючись до штрафних майданчиків. На 16-й хвилині випала нагода Липинському вийти на зручну позицію, але підвела неточність. Кілька разів господарі подавали кутові, та до голу справа не доходила. В другій половині гра стала активнішою. Однак харків’яни не давали змоги охтирським футболістам вести розвиток атак. Був момент, коли господарі зовсім розгубилися і не знали, як діяти проти гостей. Основні події розгорнулися на полі на останніх хвилинах другого тайму. «Металіст», ніби, давав змогу «Нафтовику» забити м’яч престижу. Але не змогли скористатися хорошими нагодами Яічник, Шуршин, Липинський. На 89-й хвилині гості порушили правила у своєму штрафному майданчику. Суддя призначив 11-и метровий, який реалізував Сухарєв. Отже по сумі двох матчів «Нафтовик» вибув з розиграшу.

1992 8

Атакує Вадим КОЛЕСНИК

 

Другі матчі 1/4 фіналу

«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса)                    «МЕТАЛУРГ» (Запоріжжя)            – 2:0, 1:1

«ТОРПЕДО» (Запоріжжя)                        «ДИНАМО» (Київ)                       – 1:0, 1:1

«ШАХТАР» (Донецьк)                             «ДНІПРО» (Дніпропетровськ)      – 6:0, 0:1

 

1/2 фіналу

«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса)                    «ТОРПЕДО» (Запоріжжя)             – 3:1, 0:0

«ШАХТАР» (Донецьк)                               «МЕТАЛІСТ» (Харків)                – 0:1, 1:1

 

ФІНАЛ

«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса)                    «МЕТАЛІСТ» (Харків)                – 1:0 д. ч.

 

ВОЛОДАРЕМ КУБКА УКРАЇНИ 1992 р СТАЛА КОМАНДА

«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса)

РЕЗУЛЬТАТИ ВИСТУПІВ «НАФТОВИКА» В КУБКУ УКРАЇНИ 1992 року

Ігри

В

Н

П

Мячі

6

4

1

1

8-4=+4

За команду «Нафтовик» в Кубку України  1992 року зіграли 18 футболістів:

Приводимо статистику зіграних матчів забитих і пропущених мячів кожним гравцем в 1-у Кубку України 1992 року.

п/п

Прізвище, імя

Амплуа

Ігри

Голи

1.

ПРОХОРОВ Юрій

вор

5

-2 на «0» – 3

2.

ТАРАХТІЙ Андрій

вор

2

-2 на «0» – 1

3.

ЄРМАК Василь

зах

6

4.

ПІСКУН Едуард

п/з

6

1

5.

ПОПОВИЧ Віктор

зах

6

6.

ЗАДОРОЖНИЙ Ігор

п/з

6

7.

ГРАЧОВ Олексій

нап

6

2

8.

ЄРМАК Анатолій

зах

5

9.

ЯІЧНИК Віктор

зах

5

2

10.

СУХАРЄВ Сергій

зах

5

1

11.

ДЕНИСЕНКО Едуард

нап

5

1

12.

ГОРОХ Сергій

п/з

5

13.

ЛИПИНСЬКИЙ Микола

нап

5

1

14.

ЄВТУШОК Олександр

зах

5

15.

ШУРШИН Борис

п/з

5

16.

ЗАХАРОВ Олександр

п/з

4

17.

ЛИСТОПАДОВ Сергій

зах

2

18.

МАТВІЙЧЕНКО Павло

нап

1

Головним тренером команди в Кубку України 1992 року був:

Валерій Олексійович ДУШКОВ – 6 матчів (1-6)